PROBLEM ÇÖZME TEKNİKLERİ

Problem çözmek hiç bu kadar kolay olmamıştı!

ID:
MI 201

Eğitimin Kapsamı ve Hedefi:

Gündelik yaşamda çoğu insan problemleri çözmek yerine problem yokmuş gibi davranmayı tercih eder ya da nereden başlayacağını bilmediği için problemi çözemez. En küçük ve basit problemler önemsenmediği veya nasıl çözüleceği bilinmediği için zamanla daha da büyük ve karmaşık problemlere yol açar. Problemler içinde keşfedilmeyi bekleyen fırsatları barındırır. Bu fırsatları görebilmek ise bilgi ve beceri gerektirir. Doğru ortam koşulları ve doğru yaklaşımla çözülemeyecek hiçbir problem yoktur.

Problem çözme aynı zamanda bir ekip işidir de. Her insanın her konu hakkında bir fikri vardır, fakat insanlar bunu karşı tarafın saçma bulacağını ya da fikrinin kabul görmeyeceğini düşündüğü için söylemek istemezler. Doğru tasarlanmış bir ekip ve beyin fırtınasıyla ortaya çok farklı ve yaratıcı çözümler çıkabilir.

Bu doğrultuda problem çözme teknikleri eğitimi katılımcılara; farklı ve karmaşık olaylara nasıl sistematik ve analitik bir bakış açısıyla yaklaşabileceklerini öğretmeyi ve katılımcıların etkili karar verme becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Eğitimin Amacı

Bu eğitimin amacı katılımcılara problem çözme adımlarını öğretmek, geçici önlemlerle çözülmeye çalışılan problemleri belli bir sistematik ve teknikle çözme becerisi ve doğru verilere ulaşarak değerlendirebilme becerisi kazandırmaktır. Bunlara paralel olarak şirket içi motivasyonu artırarak iş verimliliğini artırmayı hedeflemektedir.

Bu eğitim sonunda katılımcılar; problem çözme tekniklerini öğrenerek gerek gündelik yaşamda gerekse iş yaşamında karşılaştıkları sorunlara daha bilinçli bir şekilde çözüm üretebilecekler ve daha hızlı karar alabileceklerdir.

Kimler Katılabilir?

Yöneticiler, Ar-Ge uzmanları, İK uzmanları; satın alma, üretim, satış ve diğer ilişkili departmanlarda çalışanlar, yeni mezunlar ve kişisel farkındalığını artırmak isteyen herkes bu eğitime katılabilir.